pentagram jan..jpg

V starom roku sme zanechali za sebou všetko nepotrebné, čo nám už neslúži a nepomáha, a tak sme vykročili do nového roka s novou energiou, nádejou a odhodlaním. Je to obdobie nových začiatkov, ideálne na určenie si našich nových cieľov, predsavzatí, či rozhodnutí. Január je mesiacom zvyčajne veľmi tuhej zimy, kedy príroda spí, naberá silu a energiu pred príchodom jari. Preto je potrebné si vziať z prírody príklad a teda mali by sme viac oddychovať, dlhšie spať a nazerať do svojho vnútra, (čo môžeme na sebe vylepšiť ) a pomaly zbierať nové duševné a fyzické sily. Ideálne je nájsť si aspoň raz za týždeň čas na seba a urobiť si relax pri krbe, s dobrou knihou v ruke a šálke horúceho čaju, alebo ak nemáme krb, tak pri voňavej sviečke či aromalampe. Je to veľmi dôležité, pretože z toho budeme čerpať po celý rok. Zima je obdobím veľkého Jinu, vládne jej element vody a teda môžeme pociťovať nedostatok energie. Práve preto sú momentálne najcitlivejšími orgánmi v tele: močový mechúr v januári a vo februári ľadviny.

Močový mechúr je orgán, kde sa zhromažďuje moč tesne pred tým, než ho vylúčime z nášho tela. Produkujú ho ľadviny a je to tzv. odpadová voda z tela. Zdravý moč má svetlo žltú až priesvitnú farbu, čo znamená, že naše telo je dostatočne hydratované. Naopak, ak má náš moč tmavo žlté, alebo hnedé zafarbenie, môže to signalizovať, že máme nedostatok tekutín, alebo je v našom tele zápal.

Prejavy oslabeného močového mechúra

Medzi najčastejšie komplikácie pri oslabení tohto orgánu patrí: zápal močovodov a močového mechúra (cystitída), rôzne mykózy, zúženie močovodov a močovej trubice, až po vážnejšie ochorenia. Prejavy oslabeného močového mechúra sú typické – pálenie, časté chodenie na toaletu a bolesť pri močení, v podbrušku (častejšie sú na tieto zápaly náchylné ženy ako muži). Medzi ďalšie prejavy patria studené ruky a nohy (je dôležité dať pozor na ich prechladnutie), časté nočné močenie, zápaly stredného ucha, hluchota, nočné mory a pomočovanie u detí (je to tzv. spodný plač dieťaťa = tlak rodičov alebo školy), bolesti chrbta, najmä v bedrovej oblasti a oblasti krčnej chrbtice a tiež problémy s kosťami.

Dôležité je myslieť na to, že každá choroba má svoju duchovnú príčinu.Čo sa týka močového mechúra, príčina jeho oslabenia a problémov spočíva v ľpení na starých názoroch, strachu z uvoľnenia a skrytých slzách. Zápal a bolesť močového mechúra symbolizuje naše ukryté slzy a krivdy, ktoré úzko súvisia s našimi vzťahmi. Je dôležité, aby sme sa naučili zbaviť sa všetkého starého a vyjadrovať svoje vnútorné pocity, tie príjemné aj tie nepríjemné.

Ako ho môžeme dostať do rovnováhy?

Meridian_mocoveho_mechura_pg_0013.jpg Najdôležitejšie je pravidelne dopĺňať do organizmu dostatok tekutín (napr. filtrovanú vodu a bylinkové čaje), pretože je dôležité močový mechúr pravidelne preplachovať. Ďalej je dôležité vynechať všetky umelo sladené vody, sladké výrobky (cukrovinky), cukor celkovo. Je to z toho dôvodu, že cukor nám zabraňuje odplavovať choroboplodné baktérie z tela. Môžeme taktiež použiť éterické oleje na uvoľnenie a posilnenie tejto oblasti ako rozmarín, borovica, šalvia alebo eukalyptus a pravidelne robiť masáž tejto oblasti (najmä podbruška).

Zmyslovým orgánom močového mechúra sú uši, preto je dôležité ich chrániť pred vetrom a chladom. Potreba močenia je vlastne uvoľnenie nahromadeného tlaku (tekutiny) a pokiaľ sa na to pozrieme z hľadiska psychiky, ide o potrebu naučiť sa uvoľniť naše vnútorné duševné tlaky. Strach, podráždenosť, hnev, neschopnosť sa presadiť (najmä u detí), alebo pocit neslobody, oslabuje niekedy až blokuje práve močový mechúr. Preto je veľmi dôležité naučiť sa vyjadrovať svoje emócie a potreby jemne, bez prehnaných emócií (afektu) a zlosti. Taktiež si nezabúdajme v tomto období dopriať dostatok spánku, oddychu a vedieť sa uvoľniť zo stresu.

Potraviny, ktoré nám pomáhajú posilniť močový mechúr

pozadie moč. mechur.jpg Ako sa hovorí „zima je plnom prúde“ a my potrebujeme zohriať náš organizmus. Strava, ktorú v januári konzumujeme, by mala byť bohatšia na tuky. Je vhodné zaradiť do nášho jedálnička viac potravín, ktoré majú slanšiu chuť a vynechať (obmedziť) jednoduché cukry. Pri zápaloch močového mechúra je vhodné dopĺňať vitamín C v prírodnej forme, ktorý pomáha okysličovať moč a tým pádom pomáha nášmu organizmu bojovať s choroboplodnými zárodkami. Preventívne môžeme užívať extrakty z brusníc (šťavy, čaje, sušené plody).

V januári je vhodné konzumovať viac strukovín, najmä malé červené fazule a čierne sójové bôby, alebo iné. Medzi vhodné obilniny patrí pohanka, ovos, krúpy a divoká ryža (natural). Z ovocia sú vhodné pečené jablká a ako najvhodnejšia zelenina je odporúčaná koreňová a kyslá kapusta, cesnak a cibuľa. Vnútorné teplo nám tiež môžu dodať polievky (zeleninové a mäsové vývary bez múky).

Čo sa týka citrusových plodov a mliečnych výrobkov, je odporúčané sa im vyhnúť, pretože prinášajú do nášho tela chlad a zahlieňujú organizmus (výnimka je, pokiaľ máme akútny zápal, citrusy treba dopĺňať, aby sme posilnili imunitu a rýchlejšie vylučovanie moču), taktiež je potrebné vyhnúť sa nadmernej konzumácií alkoholu.

Na posilnenie močového mechúra si môžeme variť čaje z byliniek, ako je čierna baza, praslička (pomáha odstraňovať močové kamene), skorocel alebo breza. Ďalej je veľmi účinná Kalisia voňavá, ktorá je silný antioxidant a používa sa aj pri liečbe ľadvín. Pomáha vylučovať z tela toxické látky, podporuje aj činnosť prostaty (u mužov), reguluje hnačky a zápchu, odstraňuje opuchy a pomáha hojiť rany.

Ako si môžeme pomôcť s kozmetikou tiande?

  1. Vložky Energia bylín:

Pomáhajú posilňovať panvové dno, pôsobia ako prevencia proti baktériám a zápalom, pretože obsahujú výťažky z 39 druhov bylín. Zber v oblasti Tibetu – veľmi čistá a energeticky silná oblasť. Tieto vložky vyrovnávajú hladinu hormónov, pomáhajú zmierňovať pocity pálenia, svrbenia, vhodné na zápaly močového mechúra, kvasiniek a pod.

  1. Telové soli:

Pomáhajú uvoľňovať náš organizmus, navodzujú pocit relaxu a pohody, odvádzajú toxíny z tela.

  1. Detoxikačné náplasti:

Odvádzajú toxíny z tela a pomáhajú sťahovať zápaly. Pri detoxikačnej kúre je odporúčané používať náplasti min. 10 dní po sebe a vynechať alkohol, kávu mastné jedlá a zvýšiť príjem tekutín.

vložky.png

„Nedržme naše emócie vo svojom vnútri, dovoľme im voľne sa prejaviť, prečistiť. A hlavne – majme sa radi a hýčkajme sa naše telo sa nám poďakuje.“