Pomaly sa blíži jar a príroda sa začína prebúdzať. Je teda najvyšší čas, aby sa začalo prebúdzať aj naše telo. Každý z nás sa teší a nedočkavo čaká na prvé pohladenie jarných lúčov a jemný závan teplého vetríka.

Jar je obdobím rastu a plodnosti, vonku začína všetko pučať a kvitnúť. Pokojná energia zimy, ktorú si naše telo i príroda držala vo vnútri sa transformuje na tvorivú energiu, ktorá sa doslova derie na povrch zeme. Je to najdynamickejšie obdobie roka.

Pokiaľ sme cez zimu dostatočne neoddychovali a nenabrali sily, je potrebné práve v Marci pomôcť svojmu telu získať potrebnú energiu z ktorej budeme čerpať celý rok. Je to dôležité najmä pokiaľ trpíme častou únavou alebo bolesťami hlavy.

Podľa tradičnej čínskej medicíny (ďalej TČM) je v Marci najviac ohrozený žlčník a patrí mu element jari – drevo.

Prejavy oslabeného žlčníka

Poruchy žlčníka sa môžu prejavovať bolesťami kĺbov, ramien, lakťov (tenisový lakeť), kolien najmä z ich vnútornej strany, bolesťami pod hrudnou kosťou (na pravej strane), nespavosťou (najmä medzi 23:00 – 1:00 ráno), nevoľnosťou po jedle, nafukovaním, bolesťami hlavy a migrénami.

Medzi bežné prejavy ochorenia žlčníka (väčšinou až pri výraznom oslabení tohto orgánu) patria žlčníkové kamene, zápaly žlčníka a najhoršom prípade aj žlčníkové nádory.

Na psychickej úrovni sa toto oslabenie prejavuje krátkymi a rýchlymi prejavmi zlosti, hystérie, vysielaní agresívnej energie a hnevu, ktorý môže byť aj potlačovaný. Žlčníkové kamene sú vlastne prejavom zhmotnenej zloby a agresie.

Strach stáť si za svojimi potrebami a názormi, vyhýbanie sa konfliktom a hromadením týchto negatívnych emócií v sebe môže spôsobiť až žlčníkovú koliku. Taktiež nerozhodnosť, bojazlivosť jednoznačne poukazuje na oslabenú funkciu žlčníka.

 

Ako môžeme dostať žlčník opäť do rovnováhy

Je veľmi dôležité, aby sme odľahčili naše trávenie, preto by sme mali výrazne obmedziť mastné a vyprážané jedlá a pokiaľ je to možné, počas celého mesiaca (hlavne pri žlčníkových problémoch) vynechať všetky živočíšne produkty vrátane mlieka. Taktiež je potrebné vyradiť akékoľvek chemické výrobky a preparáty.

Vzhľadom na to, že najohrozenejším zmyslovým orgánom sú oči je potrebné ich chrániť najmú v tomto období pred studeným vetrom a silným jarným slnkom.

Na vyliečenie a posilnenie žlčníka je veľmi dôležité sa venovať nášmu duševnému zdraviu/emočnej a psychickej stránke. Spokojnosť so sebou samým by malo byť tento mesiac na prvom mieste. Je veľmi dôležité sa naučiť s láskyplným pokojom a nadhľadom „tráviť“ názory a postoje druhých (najmä tie, ktoré sú plné zloby a ktoré s nami vnútorne neladia).

Musíme si uvedomiť, že názory druhých sú iba ich a nás sa netýkajú! Vnímajme svoje emócie ako pozorovatelia a pokiaľ nám nevyhovujú, premeňme ich na tie emócie, ktoré nám robia dobre a prinášajú nám radosť. Tým starým emóciám poďakujme a nechajme ich odísť.

Potraviny, ktoré posilňujú žlčník

Z hľadiska stravy je marec veľmi vhodné obdobie na očistu nášho organizmu, nášho trávenia. Každé ráno by sme mali nalačno vypiť teplú vodu s citrónom.

Na začiatku marca sú ešte vhodné teplejšie jedlá s kombináciou surovej zeleniny. Postupne by sme mali do nášho jedálnička začleňovať potraviny s osviežujúcim účinkom. Pomôžu žlčníku, pečeni a naším krvinkám.

Zo zeleniny je vhodné konzumovať všetko čo začína rásť ako je červená repa, žihľava, čakanka, púpava (korene a zelené listy), reďkvička, šaláty, kyslá kapusta a nakladaná kvasená zelenina (čalamáda, uhorky).

Z obilnín je vhodné jesť bulgur, kuskus, pšenicu, špaldu, ryžu a žito. Taktiež je veľmi vhodné jesť čokoľvek čo vyklíči. Medzi vhodné strukoviny patrí biela a červená fazuľa.

Z húb by sme mali konzumovať najmä hlivu ustricovú (a všeobecne jedlá ktoré sú prirodzene kyslé alebo zelené.

Na očistu organizmu sú dobré rôzne bylinné čaje, ktoré majú horkú chuť a sú močopudné – žihľava, lapacho, ostropestrec mariánsky, citrónová voda + super zelené potraviny ako je chlorella, spirulina alebo zelený jačmeň. Je dôležité, aby sme pili dostatočné množstvo vody, aby sme telo prepláchli. Pokiaľ si chceme kúpiť čajové zmesi je vhodné aby obsahovali bylinky ako je mäta pieporná, čakanka, list ostružiny, kvet nechtíka, koreň kurkumy, repík, jablčník, koreň omanu. Pri problémoch so žlčníkom doporučujeme konzumovať ráno a večer namočené mandle (dlhodobo).

Ako si môžeme pomôcť na oslabený žlčník s Tiande

Čaj Ostropestrec mariánsky – obsahuje byliny, ktoré sú súčasťou čaju majú priaznivý účinok na trávenie. Prispievajú k prirodzenej obranyschopnosti organizmu, podporujú trávenie, činnosť pečene, udržujú vyrovnanú hladinu cukru v krvi. Zároveň podporujú funkciu močových ciest, žlčníka, napomáhajú k duševnej rovnováhe a pokojnému spánku.

Telová soľ Zelený čaj : Pomáha vylučovať toxíny a kyselinu močovú z tela, cez pokožku odchádza až 70% toxínov. Vhodné použiť v sprche miesto gélu, urobiť si krátku masáž od nôh smerom hore (aby sa rozprúdil lymfatický systém). Spevňuje pokožku a dodáva jej vitamíny (

Detoxikačné náplasti:pomáhajú vylučovať z tela, parazity, ťažké kovy, toxíny a obnovujú tok energie v tele. Zvyšujú našu imunitu, odstraňujú únavu, spomaľujú rast vírusov a baktérií. Vhodné používať aj pri prechladnutí ako podporná liečba. Lepia sa na chodidlá po 21:00 hod. večer.

Kúpeľ na nohy z čajovníka:Soľný kúpeľ odstraňuje známky únavy a pocitu ťažkých nôh. Zmäkčuje a vyživuje pokožku chodidiel, normalizuje tvorbu potu má antiseptické účinky.

„Vnímajme s láskou všetky prekážky a berme ich ako výzvy a život ako hru. Všetko čo sa deje v našom živote je iba príležitosť k nášmu rastu.“