oslabené hrube črevo

December je mesiacom pokoja,vianočnej atmosféry a obdobím, kedy sa viac ponárame do svojho vnútra.  Večer sa stmieva oveľa skôr a tma na nás môže pôsobiť trochu depresívne.Emócie  prežívame hlboko v našom vnútri a dávame ich najavo menej. Je dôležité, aby sme ich kontrolovali a snažili si navodiť príjemnú atmosféru napríklad uvarením si dobrého čaju, zapálením voňavej sviečky alebo inhalovali eterické oleje v aromalampe. Taktiež si môžeme si občas pomeditovať, ponoriť sa do svojho vnútra a  „poupratovať“ si aj v sebe. Vyhodnotiť naše úspešné i neúspešné kroky za celý rok a stanoviť si nové sny či ciele.

Podľa TČM  je v decembri najviac oslabené práve hrubé črevo, ktoré patrí rovnako ako pľúca  k elementu kov. Z hľadiska  usporiadania vnútorných orgánov hrubé črevo patrí medzi posledný orgán nášho tráviaceho systému, ktorý má na starosti odvádzanie odpadových látok a toxínov z tela. Preto je veľmi dôležité, aby tento orgán správne fungoval a nebol zaťažený. Z hľadiska psychiky je hrubé črevo „miestom“ podvedomia (všetky bloky a emócie, ktoré máme v našom podvedomí sa „schovávajú“ v hrubom čreve), našich najhlbších obáv a strachu.

     Prejavy oslabeného hrubého čreva

Oslabené hrubé črevo sa prejavuje najmä zápchou, hnačkou, alebo škvŕkaním v črevách. Ďalej sa môže pridať oslabenie imunity (hrubé črevo patrí medzi najväčší orgán, ktorý sa stará o našu imunitu , imunita v čreve tvorí až 70% celkovej imunity). Hrubé črevo úzko súvisí so všetkými sliznicami v tele a preto časté nádchy, virózy aj krvácanie z nosa patria medzi príznaky jeho oslabenia alebo nerovnováhy. Zaujímavé je, že hrubé črevo je vlastne tzv. zmenšeninou nášho tela a stimuluje celý organizmus. Každý úsek stimuluje určitý orgán a preto pokiaľ je niektorý úsek v hrubom čreve zanesený, odráža sa to vo funkčnosti príslušného orgánu a v ňom potom dochádza k ochoreniu.

Hrubé črevo odovzdáva cez stenu potrebné látky a živiny do tela. Čisté a zdravé hrubé črevo dáva telu vitamíny, vodu a soli a vyživuje náš organizmus. Pokiaľ je hrubé črevo zanesené dostavajú sa do krvi (tela) miesto živín odpadové látky (toxíny), ktoré nás oslabujú. Všetky nečistoty sú potom odvádzané z tela von cez pokožku (cez pokožku z tela odchádza až 70% toxínov) v podobne ekzémov, psoriázy, rôznych vyrážok a akné. Celkové prejavy „zaneseného“ čreva sú častá únava, podvýživa organizmu (aj u obezných ľudí), bolesti hlavy, migrény a bolesti v bedrovej oblasti chrbtice alebo herpesy na perách (najmä na spodnej strane). Z hľadiska emócií hrubé črevo najviac oslabuje silný zármutok a intenzívny stres                                                                                                  

oslabené hrubé črevo

Očista hrubého čreva

Aby očista hrubého čreva bola dôkladná, je potrebné ju urobiť na fyzickej aj psychickej rovine. Na psychickej rovine je dôležité sa zamerať na našu psychiku a emócie a začať  venovať pozornosť najmä seba samým, zistiť naše potreby a pocity a napĺňať ich. Treba si uvedomiť, že hľadať odpovede niekde „vonku“ je zbytočné, pretože všetky odpovede máme vo svojom vnútri. My samotní poznáme odpovede na všetky otázky a problémy, ktoré nás trápia a na to, aby sme ich v sebe našli sa musíme „ponoriť“ do svojho vnútra. Veľakrát sa stane, že práve informácie a platné normy, ktoré prichádzajú k nám z vonku sú príčinou toho, že máme pocit, že sme zlyhali alebo urobili nejakú zásadnú chybu. Práve tomuto sa treba vyvarovať, pretože keď máme pocit, že zlyhávame, „zlyhávajú“ aj naše črevá. Je dôležité, aby sme vzali zodpovednosť za nás samotných,  za náš život do vlastných rúk a žili tak ako nás to teší, nie ako to od nás očakávajú druhí, alebo celá spoločnosť. Pre jeho rovnováhu je potrebné nájsť opäť radosť zo života a vyhľadávať situácie, kde sa nachádza smiechradosť.

Očista na fyzickej úrovni spočíva v metódach, ktoré šetrne čistia naše črevo. Medzi najúčinnejší spôsob očisty hrubého čreva patrí klystír (výplach čriev). Tento spôsob očisty je známy už po dlhé tisícročia v rôznych kultúrach na svete. Klystír je možné realizovať vlastným močom (tzv. jogínska metóda) alebo očista vodou či bylinnými extraktmi. Ďalšou možnosťou je dodržiavanie pravidelného pôstu (kedy pijeme iba vodu, resp. bylinné čaje) alebo odľahčovacie dni (kedy jeme iba ovocie, ryžu alebo pijeme ovocné/zeleninové šťavy).

Ľahšia forma očisty je užívanie bylinnej ajurvédskej zmesi Triphalla, ktorá obsahuje 3 druhy sušeného ovocia, má jemne laxatívny účinnok a zároveň dodáva črevám potrebné vitamíny. Zmes odporúčam užívať v kapsliach, pretože tie sa rozkladajú priamo v čreve. Dávkovanie vždy nájdete na príslušnom balení.

Tiande TIP: očista čreva pitím čaju Tibetský zber.

Tiande TIP 2.: Používanie telových solí. Telové soli majú silný detoxikačný efekt, pretože cez pokožku odchádza až 70 % toxínov a soľ celkovo čistí organizmus od fyzických aj energetických balastov. Naše soli obsahujú 100% morskú soľ a éterické oleje, vhodné sú do sprchy (použitie namiesto sprchového gélu) alebo do vane na dlhší kúpeľ, resp. kúpeľ nôh v lavóri s horúcou vodou (min. 15 minút). Odporúčanie: telové soli nanášame na telo vždy od nôh smerom hore, aby sme rozprúdili lymfatický systém.

tiande telové soli

Tiande tip 3.: Používanie detoxikačných náplasti na nohy. Náplasti sa dávajú na noc okolo 9:00 hodiny večer a nechávajú sa do 8:00 hodiny rána. Náplasti z tela odstraňujú toxíny, ťažké kovy, parazity a iné odpadové látky. Počas kúry je dôležité zvýšiť príjem vody a vynechať kávu, alkohol, cigarety a ťažko stráviteľné jedlá.

tiande master herb

Potraviny, ktoré posilňujú hrubé črevo

Pre zdravé fungovanie hrubého čreva je dôležité pravidelne dopĺňať dostatok vlákniny, zeleniny, ovocia a vody, nekombinovať veľké množstvo surovín naraz v jednom jedle a dodržovať dostatočnú pauzu medzi jedlami. Pokiaľ to tak nerobíme, potrava v črevách sa hromadí, začína kvasiť, máme pocit nafukovania, únavy a je nám ťažko (časté odgrgávanie, zastavenie vetrov).

Z obilnín je vhodné konzumovať ryžu, otruby, ovos alebo pohánku. Zo strukovín je vhodná čierna šošovica a žlté sójové bôby. Zo zeleniny je potrebné zvýšiť konzumáciu cesnaku, ktorý je už dlho využívaný ako antiparazitikum, ďalej cibuľu, pór, zázvor, reďkvičku, kyslú kapustu  alebo ružičkový kel. Z ovocia črevu najviac vitamínov dodávajú jablká, hrušky, kokosové orechy a figy. Ďalej sú vhodné na konzumáciu takmer všetky druhy rýb (vhodné ich ochutiť zahrievajúcim korením) a tiež bravčové mäso.

Vhodné sú taktiež vlašské orechy (pozor na množstvo sú horšie stráviteľné), jedlé gaštany, med alebo sušené lesné hríby. Medzi bylinky, ktoré podporujú trávenie patrí kmín, fenikel, aníz a zahrieva v menšom množstve aj muškátový oriešok (používať len malé množstvo). Pri hnačkách a podráždení čreva je vhodné piť pľúcnik lekársky, ktorý upokojuje črevnú sliznicu. Dôležité je, aby sme až do jari obmedzili mliečne výrobky a bielu múku, pretože vnášajú do tela chlad a zahlieňujú organizmus, treba si dať na ne obzvlášť pozor, ak máme zanesené črevo. Na podporu peristaltiky čriev môžeme využiť indickú vlákninu tzv. psyllium alebo zelený íl.

Obdarovávajme ostatných aj samých seba nádejou, láskou, pokorou a vnútornou vierou v život, aj v nás samotných.“