Z hľadiska TČM (tradičnej čínskej medicíny) je práve žalúdok najslabším orgánom v tomto mesiaci. Jeho výstupným orgánom je ústna dutina. Priamym nadriadeným orgánom žalúdku je slinivka brušná a slezina. Na problémy a nerovnováhu v týchto dvoch orgánoch reaguje práve žalúdok, ktorý dáva bolesťou najavo, že niečo nie je v poriadku.

Najčastejšie príznaky problémov so žalúdkom signalizujú bolesť, pocity tlaku po jedle, ktorá vyžaruje pod hrudnú kosť. Pokiaľ pociťujeme pálenie záhy zvyčajne je príčinou výskyt helicobactera v žalúdku a pažeráku. Zaujímavosťou je, že niekedy je lekárskym vyšetrením  helicobacter často neobjavený, a to z dôvodu, že môže byť zaobalený do hlienov v žalúdkovej stene, ktorý je vytvorený poväčšine z mäsa alebo mlieka.

Ďalším problémom môžu byť žalúdočné vredy, ktoré vznikajú podráždením a oslabením žalúdočnej steny. Často bývajú vyvolané stresom alebo veľkou psychickou záťažou. Pokiaľ detoxikujeme žalúdok, je nevyhnutné začať práve s materskými orgánmi, teda slezinou a slinivkou. Veľkým omylom je taktiež pevne zakotvená predstava, že na žalúdok robí dobre káva s mliekom. OMYL!!! Tato kombinácia je pre orgány tráviacej sústavy najväčším problémom, trávenie prebieha až 8 hodín a dôsledkom toho nemajú čas na nič iné. Dvanástnik môže byť z kávy v kŕči až 12 hodín a prejavuje sa zvyčajne bolesťou v bedrovej chrbtici. Veľakrát stačí prestať piť kávu s mliekom a problémy s chrbticou samé zmiznú.

Prírodné recepty na žalúdočné a dvanastníkové vredy:

 1. Nastrúhať 1kg hlávkovej bielej kapusty, dať do mixéru a rozmixovať, následne dať šťavu zo zmesi do chladničky. Je potrebné užívať túto šťavu z kapusty 5-krát denne asi jeden pohár. Kúra by mala trvať 14 dní. Ďalej je dôležité vynechať zo stravy biely cukor a to aj v „skrytej podobe“ (čokolády, keksy…).
 2. Na prečistenie žalúdka je výborný nápoj z citrónu a cibule (1 citrón, 7 dkg cibule varíme spolu 8 min. a potom vypijeme)
 3. Bylinky, ktoré pomáhajú na žalúdok sú mäta prieporná, púpava, nátržník husí, nechtík lekársky, zemežlč, fenikel, ľubovník bodkovaný.
 4. Na štikútanie je doporučená propolisová tinktúra

Prejavy oslabenia žalúdka :

 • pocit na zvracanie
 • chorobný hlad, ktorý neuspokojí žiadne jedlo
 • nechutenstvo
 • afty, zápaly ďasien, dutín, herpesy, zatínanie zubov, kusanie do jazyka
 • nadmerné slinenie
 • bolesti v prsníkoch, zväčšovanie prsníkov u mužov
 • opuchy viečok
 • popraskané a suché pery

Prečistenie žalúdka a jeho dráh:

Na prečistenie žalúdka a príslušných tráviacich orgánov (slinivka a slezina) môžeme opäť využiť naše bylinné čaje, konkrétne čaj z ostropestrecu marianského (prečisťuje žlčovovdy, pečeň, slinivku) a čaj Tibetský zber (ktorý prečisťuje tenké, hrubé črevo a posilňuje žalúdok).

Viac info tu.

Druhou možnosťou je využitie detoxikačných náplasti, ktoré vyťahujú z tela toxíny a odpadové látky, pomáhajú urýchľovať hojenie zápalových procesov. Náplasti sa lepia na chodidlá, kde sa nachádza množstvo energetických bodov, priamo spojených s vnútornými orgánmi. Je doporučené absolvovať aspoň 7 dňovú kúru.

Viac info tu.

Inou alernatívou je ajurvédska zmes Triphalla, ktorá je dostupná na internete. Predáva sa v tabletách, ktoré užívame pred spaním na noc a zapíjame pohárom teplej vody. Doporučená dávka je 2 – 3 tablety denne. Triphalla obsahuje zmes troch ovocí, ktoré pomáhajú prečisťovať tráviace dráhy a dopĺňajú ich vitamínmi, okrem spomínaných účinkov pomáha zmes detoxikovať organizmus a podporuje metabolizmus spaľovania tukov.