Mesiac jún nesie v sebe symbol leta, krásnych dlhých a teplých dní, dovoleniek a krátkych voňavých nocí. V prírode prevláda plynulosť bytia. Smiech a radosť v tieto dni napĺňajú naše životy. Sme plní očakávania z nadchádzajúcich slnečných dní, snívame a plánujeme ako strávime leto, aby sme si čo najviac užili tieto dni.

V júni je najviac ohrozené tenké črevo, ktoré podľa tradičnej čínskej medicíny radíme k elementu ohňa a farba tohto obdobia je červená.

Tenkým črevom prijímame potrebné živiny do tela a je teda akousi bránou pre vstrebávanie výživných látok a tekutín do organizmu. Je preto veľmi dôležité akú energiu vo forme potravy prijmeme.

Plocha tenkého čreva je vraj rovnako veľká ako tenisový kurt, preto je veľmi dôležité sa o neho správne starať vhodnou stravou a duševným zdravím a preto je veľmi dôležité, aby v našich životoch prevládala dobrá nálada, smiech a radosť.

Ako sa prejavuje oslabenie tenkého čreva a ako ho môžeme dostať späť do rovnováhy

Párovým orgánom tenkého čreva je srdce o ktorom som písala minulý mesiac. Tenké črevo primárne chráni naše srdce, zabraňuje prílišnej horúčave a napätia v našom tele. Toto napätie tenké črevo vypúšťa von z tela cez močový mechúr. Pokiaľ je tenké črevo oslabené môžeme pri močení pociťovať pálenie, rezanie a v horších prípadoch môže nastať až zápal močového mechúra.

Poruchy tohto orgánu majú vplyv aj na chrbticu, slinivku a tým pádom aj na všetky sliznice. Medzi prejavy jeho oslabenia/ochorenia sú tiež bolesti žalúdka, nadúvanie, hnačky. K najčastejším problémom, ktoré vychádzajú z nerovnováhy tenkého čreva je práve hnačka a to buď akútna alebo chronická.

Za normálnych okolnosti, keď je všetko v poriadku črevo má schopnosť rozlišovať čo je a čo nie je pre nás dobré. V prípade jeho oslabenia je však táto schopnosť obmedzená. Pokiaľ mávate hnačku zo strachu či už pred dôležitým stretnutím, skúškou alebo cestou týmto spôsobom sa nám iba telo snaží povedať, že máme strach z nesprávne vyhodnotenej situácie.

Naše telo vtedy nevie či je to čo sa deje pre neho dobré alebo zlé a tak sa týchto vecí rýchlo zbaví. Je úplne jedno či sa to týka jedla alebo našich myšlienok či emócií. Preto by sme mali nechať všetko prirodzene plynúť a s dôverou sa odovzdať neistote z nepoznaného.

V dnešnej dobe sa veľmi často prejavuje oslabenie tenkého čreva neznášanlivosťou lepku tzv. celiakiou. Veľké množstvo lepku spôsobuje poškodenie slizníc a následne horšie vstrebávanie živín. Na duševnej úrovni sa títo ľudia stretávajú s myšlienkami, že takýto život vlastne žiť nechcú.

Nechcú prijať, že všetko čo prežívajú je dobré a má hlbší zmysel. Platí to pri pocitoch dieťaťa aj dospelého človeka. Podobne je to aj pri Crohnovej chorobe (chronický zápal tenkého čreva), kedy ľudia trpia pocitmi nedocenenia, zažili dlhodobý konflikt v rodine, ktorá ho neprijímala.

Neskôr v  dospelosti, kedy choroba najčastejšie prepukne majú potrebu všetko zvládnuť sami a nechcú, aby im ktokoľvek hovoril do života a radil im. Neberú ohľad na ostatných. Až táto choroba ich núti priznať si, že niekde urobili chybu a že len cestou samých k sebe sebeláske a diétnou stravou môžu uzdraviť nielen svoje črevo ale aj dušu.

Stres, neustále kritizovanie (aj seba samého) a neustále neúmerne analyzovanie situácií sú najväčší nepriatelia tenkého čreva. Preto práca s dychom, prijatie svojej vlastnej jedinečnosti i situácií, ktoré denne zažívame, vďačnosť a pokora sú dôležitými prvkami k jeho uzdraveniu.

Aké potraviny nám pomôžu posilniť tenké črevo

Tenké črevo je najaktívnejšie medzi 13-15:00. V tejto dobe nie je vhodné ho zaťažovať akoukoľvek stravou, ktorá v ňom bude dlho stagnovať. Vhodné sú zeleninové či ovocné šťavy alebo šaláty či bylinkové čaje. Vhodné je piť aj šťavu z mladého jačmeňa alebo chlorelly. Ďalej by sme mali konzumovať potraviny, ktoré prirodzene obsahujú vlákninu a mali by sme sa naopak vyvarovať umelým potravinám, najmä cukru, veľkému množstvu živočíšnych tukov, obmedziť kupované pečivo a alkohol.

Je dôležité piť dostatok tekutín, najlepšie čistú vodu alebo zelený čaj. Pred raňajkami a večerou si môžeme dopriať lyžičku ľanového alebo rybacieho oleja, ktoré nášmu telu dodajú potrebný zdroj omega 3 mastných kyselín. Čo sa týka stravy opäť je vhodné konzumovať všetko čo nám rastie na záhrade (špenát, reďkvičky, zelený šalát, čakanka, reďkovky, uhorky, paradajky, jahody, čerešne a maliny.

Zo strukovín by sme mali konzumovať naklíčené mungo fazuľky, čerstvý hrášok, červenú fazuľu. Pre posilnenie slinivky a zlepšenie stavu slizníc je vhodné zaradiť do stravy bezlepkové obilniny ako sú jahly, quinova, pohanka, amarant alebo ryža.

Pre tých, ktorí radi konzumujú mäso je vhodné jesť mäso pripravené na prírodno alebo grilované a hojne posypané bylinkami a to najmä jahňacie alebo teľacie. Taktiež je vhodné obmedziť soľ, ktorá zbytočne zadržuje vodu v tele a do pokrmov by sme mali pridávať dostatok vody. Ďalej je dôležité pridávať do stravy zdravé tuky (aj keď máme nadváhu).

Z mliečnych výrobkov by sme mali konzumovať najmä kyslé mlieko a bryndzu. Z byliniek nám pomôžu posilniť tenké črevo najmä čerstvé bylinky a to pažítka, mäta, tymian, oregáno, bazalka, rozmarín, saturejka alebo kurkuma.

Výrobky TianDe, ktoré pomáhajú posilniť tenké črevo

Vložky jemná starostlivosť posilňujú dráhu močového mechúra a pomáhajú pri problémoch močových ciest, ktoré sprevádzajú príznaky ako je zápal, pálenie a rezanie. Keďže tenké črevo vylučuje toxíny práve cez močový mechúr je veľmi dobré ho týmito vložkami posilniť, aby nedošlo k jeho oslabeniu. Vložky sú 24 hodinové tzn. zakladáme ich na večer pred spaním a nechávame celý nasledujúci deň. Kúra by mala trvať pri problémoch min. 12-14 dní a ako prevencia 7-10 dní.

Detox. náplasti pomáhajú vylučovať z nášho tela toxíny, parazity, odpadové látky. Vhodné je ich lepiť na večer okolo 21:00 na chodidlá a nechávame ich pôsobiť celú noc. Ráno ich odlepíme a nohy umyjeme vodou a natrieme ošetrujúcim krémom. Kúra by mala trvať min. 10 dní.

Čaj Tibetský zber pomáha na očistu tráviaceho traktu, pôsobí najmä na hrubé a tenké črevo, ktoré keď vyčistíme pomôžeme mu rýchlejšie sa zregenerovať. Vďaka tomu posilníme aj naše srdce, keďže to párový orgán tenkého čreva. Čaj pijeme min. hodinu po jedle najlepšie do 19:00 večer. Kúra trvá 1 mesiac, pijeme 1 šálku čaju denne.

Telové soli pomáhajú odstrániť toxíny z nášho tela a zároveň telo príjemne uvoľňujú. Až 70% toxínov odchádza práve cez pokožku a preto je vhodné ju dôkladne očistiť. Soľ obsahuje nahrubo pomletú morskú soľ a éterické oleje rôznych druhov (grapefruit, zelený čaj, morské minerály, ženšen a pod). Soľný peeling používame večer v sprche 1-2 krát do týždňa nanášame ho na mokré telo a masírujeme od nôh smerom hore, aby sme rozprúdili lymfatický systém.

Majme sa radi takí akí sme.